Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği - White Cane Visually Impaired
Association

BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI

Derneğimizden Haberler

BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI

                                           7-14 OCAK 2019 BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI BASIN BÜLTENİ
 
Basınımıza ve Kamoyuna saygıyla duyururuz:
1931 yılından beri tüm dünyada kutlanan “Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası” kapsamında1988 yılından bugüne  kamu yararına faaliyet gösteren ve genel merkezi Antalya’da bulunan  Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği olarak kamoyunu göz sağlığının önemi ve “görme engellilik” hususunda bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak üzere ;

 • 8 Ocak 2019 Salı günü saat 11.00’de Tekeli oğlu İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonun’da Antalya Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimliği ile işbirliğiyle “görme engellilik ve kör çocuklu aileler” konulu panelimize
 • 10 Ocak Perşembe günü saat 10.00’da Erdem Beyazıt Kültür Merkezi’nde  Kepez Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi ile işbirliğiyle  “görme engelli yetenekler gençlerle buluşuyor” etkinliğimize
 • 11 Ocak 2019 Cuma günü saat 19.30’da AKM Perge Salonu’nda Beyaz Baston Türk Halk Müziği Topluluğu tarafından düzenlenecek olan farkındalık konserimize
 • 12. Ocak 2019 Cumartesi günü saat 13.30’da Antalya’da faaliyet gösteren stklarla birlikte Kapalı Şarampolden Cumhuriyet Meydanı’na kadar beyaz bastonlarla farkındalık yürüyüşümüze tüm halkımızı ve basınımızın değerli temsilcilerini   davet ediyoruz
HAFTANIN ÖNEMİ NEDİR?
       Değişen dünyada teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin körlük var oldukça kullanımı değişmeyecek tek araç beyaz bastondur.
      1921 yılında trafik kazasında kör olan bir fotoğrafçının yön bulmak   için kullandığı   sopayı toplum tarafından fark edilsin diye beyaza boyamasıyla hayatımıza girmiş olan beyaz baston, tamamen görme kaybı olanlar için adeta  bir göz görevi görmektedir.
      Ne var ki görme engelli kişinin baston kullanması ve  bu dezavantajını avantaja çevirmesi için toplum tarafından fark edilmesi  gerekir.
       Toplumun her kesimi beyaz bastonlu kişinin tamamen görme kaybı olduğunu bilmelidir. Trafikte öncelik beyaz bastonlunundur.  
 
                                           HER BİN KİŞİDEN 3 KİŞİ BEYAZ BASTON KULLANIYOR.
 
Sağlık Bakanlığı’nın 2018 verilerine göre ülkemizde körlüğün %800’i önlenebilir durumda iken bilinçsizlikten dolayı geç kalınmış ve müdahale edilememiş bireyler doğuştan veya sonradan kör olarak yaşamlarına devam ediyor.  220 bin kişi gözlerini tamamen kaybetmiş ve beyaz bastona ihtiyaç duyuyor.
    
Kamu kuruluşlarının yerel temsilcileri olan belediyelere yönelik erişilebilirlik yasası çıkarılmış,  2007 yılından başlayarak  her engelli için kamu alanlarının erişilebilir olması zorunluluğu getirilmiştir. 5 yıl içinde tamamlanması zorunlu kılınan bu erişilebililik düzenlemeleri,  2012 yılında bir süre daha uzatılmıştır.
       2019 yılındayız. Görüldüğü gibi hala engelli bireyler olarak kamu alanlarında hareket etmekte güçlük çekiyoruz. Kaldırımların yayaların kullanması gereken kısımlarında farklı engellerin olması,araçların  kaldırımlara park etmesi,  görme engelliler için yapılmış sarı çizgilerin yol kazılarından sonra yenilenmemesinden dolayı çizgi  sonlarının  direklere çıkması sayabileceğimiz engellerden sadece bazıları.
                                           BİZ TOPLUMDAN NE İSTİYORUZ?
Toplumun her kesimi bilmelidir ki görme engelli olmak hayatın sonu değil bir farklılıktır. Ülkemizde görmeden yaşamını sürdüren veya görmede güçlük çeken, az gören, 1.5 milyon görme engelli bulunmaktadır. Bu nedenle;
 •  Beyaz bastonuyla yürüyen bir engelli gördüğünüzde karşıdan karşıya geçeceğini fark ederseniz ona yardım ediniz. Unutmayınız ki gideceği yönü bilse de trafik ışığı olmayan yerde karşıdan karşıya tek başına geçmesi risklidir.
 • Lütfen gördüğünüz beyaz bastonlu kişiye uzaktan yön tarifi yaparak yönlendirmeye çalışmayın! Biz biliyoruz ki siz bir  görüş çizgisine sahip olduğunuzdan yirmi otuz metre önceden bizim bir engelle  karşılaşacağımızı biliyorsunuz. Ancak birkaç dakika sabırlı olduğunuzda bastonumuzla bir iki metre kala o engeli biz de fark edeceğiz ve tedbirimizi alacağız.
 •   Lütfen yüksek sesle yönlendirme yapmayın. Zira işitsel duyularımız çok hassastır.  biz sizin sesiniz gelmeden nerde olduğunuzu kestiremeyip panik yapabiliriz.
 •  Sarı renkteki kılavuz çizgiler görme engellilerin bastonlarıyla düz bir şekilde yürümesi için yapılmaktadır. Oradan bir internet kablosu yahut başka bir kablo geçmemekte. Çizgiyi kaybedersek bizi görünce lütfen çizgiye yönlendirin.
 
                                              YEREL YÖNETİMLERDEN TALEPLERİMİZ NELER? 
2019 Mart ayı seçimleri yakşaşmakta. Siyasiler bizi bu aralar hatırlıyorlar. Bizler de onlara biraz daha yüksek sesle şunları söylemek istiyoruz:
 
 • Kamuda zorunlu olarak var olan erişilebilirlik komisyonlarının aktif halde çalışması ve denetimlerinin önemsenmesi en büyük talebimizdir.
 • Her belediyede o belediye sınırlarında ikâmet eden engelli bir meclis üyesi bulundurmaya gayret edin ki sesimiz, gözümüz, kulağımız olun.
 •  Sesli ışıklar sadece merkezi yerlerde değil trafik ışığının olduğu her yerde bulundurulmalı tüm alanlarda engelli bireylerin olduğu unutulmamalıdır .
Beyaz BastonGörme Engelliler Derneği olarak Erişilebilirlik bizim hayat felsefemizdir. Tüm alanlara herkesle eşit, engelsiz ve erişilebilir şekilde ulaşıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz. 
 
 
                                           BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER YÖNETİM KURULU A.
Mehmet KAHRAMANOĞULLARI
              GENEL SEKRETER   
 
 
 
 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Marakeş Anlaşması resmi gazetede yayınlandı

GÖRME ENGELLİ BİREYLERİN DAHA FAZLA KİTABA VE YAZILI ESERE ERİŞİMİNİ SAĞLAYAN MARAKEŞ ANLAŞMASI RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI.

Görme engellilerin kitap ve diğer basılı materyallere erişiminin kolaylaştırılması amacıyla imzalanan Marakeş Anlaşmasının onaylanmasının uygun bulunduğuna dair Kanun Teklifi 11.03.2021 tarihinde Mecliste kabul edilmiş ve 20.03.2021 tarihli 31429 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmıştır.

Marakeş Anlaşması, âkit Taraflara Anlaşmayı uygularken ulusal düzeyde iki temel yükümlülük öngörmektedir. Bunlardan ilki, kör, görme engelli ve başka bir nedenle basılı materyal okuma engelli kişilerin erişimine uygun alternatif format kopyaların meydana getirilmesinde yetkili kuruluşlar ile yararlanıcı kişilere hak ve yetki veren sınırlamalar ve istisnaların ulusal yasalarda öngörülmesidir. İkincisi ise Anlaşma çerçevesinde meydana getirilen bu alternatif format kopyaların sınır ötesi değişimine ulusal yasalarda izin verilmesidir.

Anlaşma, açık şekilde insan hakları perspektifi içeren ilk uluslararası telif hakları anlaşmasıdır ve temel olarak dünyadaki görme ve okuma engeli bulunan kişilerin eserlere güncel teknolojik gelişmelere de uygun imkânlarla etkin ve hızlı bir şekilde erişimini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Marakeş Anlaşmasını kabul etmekle birlikte ülkemizdeki görme ve okuma engellilerin gerek ülkemizdeki gerekse yurt dışındaki eserlere erişiminin kolaylaştırılması bakımından önemli bir adım atılmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre tüm dünya üzerinde yaklaşık 300 milyondan fazla görme engelli bireyin yaşamakta olduğu ve tüm dünyada yayınlanan milyonlarca kitaptan sadece %1 ile %7 aralığında seyreden çok kısıtlı sayıda kitabın görme engelli bireylerin erişimine sunulduğu çeşitli istatistiklere yansımıştır.

Özellikle gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere dünyanın genelinde engelli kişiler için üretilmiş nüshaların kısıtlı olması nedeniyle yaşanan ve “kitap kıtlığı” olarak ifade edilen sorunun aşılabilmesi amacıyla Fas’ın Marakeş kentinde Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından 27 Haziran 2013 tarihinde gerçekleştirilen diplomatik konferansta “Kör, Görme Engelli veya Başka Bir Nedenle Basılı Materyal Okuma Engelli Kişilerin Yayımlanmış Eserlere Erişiminin Kolaylaştırılmasına Dair Marakeş Anlaşması” (Marakesh Treaty to Facilitate Access to Published Works for Persons who are Blind, Visually Impaired, or otherwise Print Disabled) kabul edilmiş ve Anlaşma 30 Eylül 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesinde belirtilen insan hakları ilkeleri doğrultusunda hazırlanan Marakeş Anlaşması, açık bir insan hakları perspektifi içeren ilk uluslararası telif hakları anlaşmasıdır. Bu bağlamda Marakeş Anlaşması, kör, görme engelli ve başka bir nedenle basılı materyal okuma engelli kişilerin basılı materyallere ulaşılabilirliği sorununun çözümünde telif hakkı sistemlerinin önemini ortaya koymaktadır.

Telif Hukuku gereğince bir eserin; çoğaltılması, yayılması, internet üzerinden iletilmesi gibi kullanımlar için eser sahiplerinin izni gerekmektedir. Ancak kamu güvenliği, kamu menfaati, eğitim veya bilgiye erişim gibi amaçlarla bazı hallerde eser sahibinin izni olmaksızın eserlerin kullanımı serbest bırakılmıştır. Bu kapsamda ülkemizin de dâhil olduğu pek çok ülkede engelli kişilerin eserlere ulaşmasını sağlayacak istisnalara yer verilmiş; eser sahibinin iznine ihtiyaç duyulmaksızın engellilere yönelik uygun formatta eser çoğaltımı ve dağıtımı mümkün kılınmıştır. Öte yandan; ulusal yasalardaki farklılıkların mümkün olduğu ölçüde bertaraf edilerek uluslararası standartların ortaya konulması ve engellilere yönelik çoğaltılmış formatların sınır ötesi değişiminin kolaylaştırılması amacıyla Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) bünyesindeki çalışmalar sonucunda engelliler lehine uluslararası düzeyde gelişmiş bir yasal çerçeve niteliği taşıyan Marakeş Anlaşması hazırlanmış ve Anlaşmaya bugüne kadar 79 ülke taraf olmuştur.

DEVAMI

Derneğimizin 33. Yılı

"Kurulduğu ilk günden bu yana, birçok görme engelli bireyin hayatına dokunan, 

görme engelli bireylerin eğitim, istihdam ve sosyalleşme alanlarında topluma kazandırılmalarına katkıda bulunan, 

kamu yararı hassasiyetiyle ve sorumlu gönüllülük anlayışıyla yılmadan faaliyet gösteren derneğimizin, 

33 NCÜ HİZMET YILI KUTLU OLSUN..."

Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği 
Yönetim Kurulu

DEVAMI

Genel Başkan

baskan
Oğuz Özdemir
Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Beyaz Baston Görme Engeliler Derneği
Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği
Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği
Antalya Görme Engelliler Spor Kulübü
Değerlerimiz Ortak Geleceğimiz Ortak

Foto Galeri

 • 2019 Geleneksel İftarımız
 • Beşiktaş Kampına Ziyaret
 • Özel Bilgi Bahçesi
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Dil Aracı

INSTAGRAM